bogatova sСофія Богатова

Директор Фонду

27.01.2022

Медичний текстиль та оглядові рукавички, які переважно виготовляються з пластику і для одноразового використання, були визначені як пріоритетні продукти, кількість яких слід скоротити та знайти їм більш екологічну альтернативу. Надмірне виробництво цих товарів, що лише збільшилося з початку пандемії, негативно впливає на наше здоров’я та навколишнє середовище. Виготовлення пластику, як і раніше, залежить від викопного палива, і при нинішніх масштабах ці продукти залишають по собі значний екологічний слід. Після короткого одноразового використання такі продукти продовжують завдавати шкоди навколишньому середовищу та нашому здоров’ю, навіть вже після утилізації. Обмеження їх використання є найважливішим елементом стратегії скорочення використання пластику.

Оглядові рукавички

Для багатьох лікарень одноразові рукавички є предметом закупівлі пластику у найбільш значних кількостях – у медичних закладах використані рукавички можуть становити близько 18% загальної ваги пластикових відходів. Корекція критеріїв закупівель рукавичок несе багато можливостей для зменшення впливу таких відходів на навколишнє середовище, і таким чином допомагає розв’язувати проблему використання значної частини пластику у сфері охорони здоров’я. Серед інших критеріїв є також соціальні, які можуть допомогти розв’язувати проблеми з дотриманням трудових прав працівників у ланцюжках постачання рукавичок.

shutterstock 1803080530

Багаторазовий медичний текстиль

Одноразові текстильні вироби становлять значну частку загального обсягу пластикових відходів, що утворюються у закладах охорони здоров’я, наприклад, медичний захисний одяг, простирадла або наматрацники. Багаторазовий текстиль пропонує більш сталу альтернативу, що скорочує як кількість відходів, так і витрати. Існує також додатковий потенціал для скорочення кількості небезпечних хімічних речовин у товарах багаторазового використання. Багаторазовий медичний текстиль пропонує й інші переваги, у тому числі підвищений комфорт для користувача.

Експерти з усієї Європи об’єдналися для розробки нових наборів критеріїв сталості у виробництві одноразових рукавичок та багаторазового медичного текстилю. Ці набори критеріїв, орієнтовані на оглядові рукавички та багаторазовий медичний текстиль, були розроблені за підтримки Мережі трансформації ринку охорони здоров’я (HMTN), щоб надати операторам галузі рекомендації із закупівель у сфері охорони здоров’я.

Лінійний підхід «візьми-зроби-утилізуй» необхідно перетворити на закриту та замкнуту модель, яка скорочує кількість відходів та підтримує як кліматичні цілі, так і прагнення до нульового забруднення. Ці критерії встановлюють мінімальні вимоги до багаторазового текстилю під час закупівлі, заохочуючи перехід до повторного використання та сталості.

Мета цих документів, створених у співпраці з фахівцями із закупівель, охорони здоров’я та продукції, полягає в тому, щоб підтримати постачальників медичних послуг, надавши різні критерії, пов’язані зі сталістю, для багаторазового текстилю та оглядових рукавичок, для використання у відповідних тендерах та для досягнення цілей сталого розвитку медичних установ Водночас лікарні та системи охорони здоров’я по всій Європі можуть використати свою купівельну спроможність для підвищення попиту на сталий розвиток.

Діяльність сектору охорони здоров’я має значний екологічний слід. Застосовуючи до окремих, найчастіше використовуваних, предметів загальні критерії сталого розвитку, ми можемо збільшити потенціал попиту сектора на екологічний медичний текстиль.

Застосування цих критеріїв має призвести до того, що постачальники адаптують свої продукти та послуги, отже заклади охорони здоров’я зможуть простіше та швидше впроваджувати практику сталого розвитку у своїх закупівлях, заохочуючи найпрогресивніших та інноваційних постачальників.