Економіка замкненого циклу в охороні здоров’я

Масштаби використання природних ресурсів нині настільки великі, що загрожують перевищити реальні можливості нашої планети. Концепція економіки замкненого циклу відкриває шлях до сталого розвитку, здоров’я та гідних умов праці, з бережливим ставленням до навколишнього середовища та природних ресурсів. За останні роки ця концепція набула чималого значення при розробці політики на міжнародному рівні, на рівні ЄС та на рівні окремих країн, а також у контексті ведення бізнесу та поведінки споживачів.

Сектору охорони здоров’я необхідно відмовитись від непотрібних одноразових продуктів та токсичних хімікатів. Його масштаб і величезна купівельна спроможність означають, що він ідеально підходить для просування багаторазових, нетоксичних рішень, які заощаджують природні ресурси, скорочують кількість відходів і, зрештою, є вигіднішими для пацієнтів, бюджету та планети. shutterstock 1926102965

Економіка замкненого циклу – це модель виробництва та споживання, яка прагне підтримувати придатність існуючих матеріалів та вироблених продуктів якомога довше за рахунок спільного використання, здачі в оренду, повторного використання, ремонту та модернізації. В економіці замкненого циклу кількість відходів зводиться до мінімуму. Коли продукти не можуть бути використані або відремонтовані, матеріали по можливості залишаються в економіці за рахунок вторинної переробки – утилізація є також частиною циклу використання. На сьогодні підхід «взяти > використати > викинути», як і раніше, є найбільш поширеною практикою, при цьому лише 12% вторинних матеріалів та ресурсів відновлюються для повторного використання, і це у кращому випадку.

Сектор охорони здоров’я є великим покупцем товарів та послуг. У процесі лікування пацієнтів ця галузь споживає величезну кількість енергії та води, будівельних матеріалів, фармацевтичних препаратів та медичних приладів, утворюючи відходи та забруднюючи навколишнє середовище.

Все більше покладаючись на одноразові вироби, цей сектор є також дуже вразливим до збоїв у ланцюжку постачання. Тому команда Фонду «Синій птах» бореться за необхідність переходу охорони здоров’я до економіки замкненого циклу, в якій ланцюжкі поставок налаштовані таким чином, що продукти служать довше, а ієрархії відходів дотримуються належним чином.

Розширення обігу продуктів та матеріалів у секторі охорони здоров’я потребує підходу «зеленої хімії». Шкідливі хімічні речовини можна знайти у широкому спектрі продуктів, що використовуються в медичних закладах, включаючи засоби для дезінфікування, медичні прилади, меблі, електронне обладнання, розчинники та фармацевтичні препарати. Заміна речовин, що викликають серйозне занепокоєння, на більш безпечні альтернативи не лише забезпечить вищий рівень безпеки для пацієнтів та медичного персоналу, але також сприятиме більшій циклічності та стійкості за рахунок ширшого використання нетоксичних матеріалів, придатних для повторного використання та вторинної переробки.

Команда Фонду займається розробкою та адвокацією стратегій систем охорони здоров’я зі скорочення виробництва та споживання (наприклад, скорочення використання виробів із пластику), а також пілотних проєктів, освітніх заходів щодо підвищення обізнаності. Ми прагнемо налагодити діалог з усіма зацікавленими сторонами сектору охорони здоров’я.

Також важливим етапом ми вважаємо пропаганду політичної основи, яка може забезпечити необхідні трансформації, включаючи заходи регулювання, спрямовані на поетапну відмову від небезпечних речовин у процесі розробки продукту.