Кліматично оптимізована охорона здоров’я

Сектор охорони здоров’я має дослідити власний внесок у зміну клімату та вплив зміни клімату на здоров’я населення. Це означає скорочення своїх викидів до нуля і адаптацію зараз, щоб наші системи охорони здоров’я були готові до нових навантажень, до яких неминуче призведуть зміни клімату.

Зміна клімату є найбільшою загрозою для громадської охорони здоров’я у XXI столітті. Наслідки глобальних кліматичних процесів для здоров’я є складними та включають хвороби, смерть та травми через екстремальні температури та погодні явища, зміну переносників інфекційних захворювань, збільшення кількості захворювань, що передаються через воду, та широкомасштабний вплив забруднення повітря. За оцінками ВООЗ, зміна клімату вже призводить до 150 000 смертей на рік.

Навряд чи можна сумніватися, що кліматична криза — це, зокрема, і криза здоров’я.

«Не нашкодь» – ось девіз системи охорони здоров’я. Але ця галузь, якій доручено захищати пацієнтів від проблем, у тому числі пов’язаних зі зміною клімату, також робить великий внесок у ці процеси. На сектор охорони здоров’я припадає 4,4% глобальних чистих викидів. Якби він був окремою країною, вона була б п’ятим за розміром джерелом викидів на планеті. shutterstock 1450730717

Наше бачення полягає в тому, аби перетворити сектор охорони здоров’я на сектор з нульовим викидом вуглецю та стійким до зміни клімату, який захищає здоров’я населення від зміни клімату та прискорює перехід до низьковуглецевої економіки.

Для цієї галузі боротьба зі зміною клімату є проблемою, яку потрібно вирішувати за двома напрямками. По-перше, сектор повинен взяти на себе відповідальність за вплив власних викидів на наше здоров’я та вжити заходів відповідно до Паризької угоди. По-друге, як передова служба, що займається усуненням наслідків зміни клімату для здоров’я, сектор охорони здоров’я повинен розуміти кліматичні ризики та враховувати їх у бізнес-планах, визнаючи супутні переваги як заходів щодо пом’якшення наслідків, так і дій щодо забезпечення стійкості.

Крім того, медичні працівники можуть бути потужними прихильниками змін, впливаючи на політиків та інші сектори. Їхні голоси мають особливу вагу, а медсестри та лікарі незмінно визнаються фахівцями, які користуються найбільшою довірою.

Таким чином, ключовий компонент роботи команди фонду «Синій птах» спрямований на мобілізацію медичних працівників для використання цього довіреного голосу у навчанні колег, пацієнтів, громадськості та політиків.

Інші заходи в рамках нашої програми сприяння кліматичній оптимізації охорони здоров’я включають адвокаційну та освітню роботу для впливу на політику в Україні, підтримку органів влади у розробці дорожніх карт декарбонізації охорони здоров’я, роботу з лікарнями над покращенням їхніх методів управління викидами вуглецю та стійкості.