Наприкінці 2021 року команда Фонду виробила стратегічну візію, що дозволила сфокусуватися не лише на питаннях надання безоплатної правової допомоги соціально вразливим верствам населення, а й на питаннях екології та зменшення наслідків екологічних ризиків, пов’язаних з роботою системи охорони здоров’я в Україні, які є особливо актуальними в контексті сьогодення, співпраці з об’єднаними територіальними громадами (ОТГ) та акторами галузі надання медичної допомоги.
У багатьох відносинах 2021-й був не менш складним для сектору охорони здоров’я, ніж 2020 рік. Попри загалом успішні програми вакцинації ми закінчили рік зростанням кількості випадків захворювання. COVID-19 продовжує демонструвати вразливість нашої економічної системи та системи охорони здоров’я та наголошує на важливості створення більш стійкого сектору охорони здоров’я. Наша система охорони здоров’я має бути стійкою не лише до майбутніх пандемій, але й до постійно зростаючої загрози громадській охороні здоров’я, пов’язаної з екологічними кризами, насамперед зі зміною клімату.
Наслідки глобального потепління та повсюдного погіршення стану довкілля для здоров’я людей очевидні. На щастя, стає все більш зрозумілим, що сектор охорони здоров’я може відігравати важливу керівну роль у боротьбі з екологічними збитками, і зараз ми спостерігаємо значний прогрес у цьому відношенні, до якого, на жаль, Україна поки що не має відношення.
Підтримуючи декарбонізацію європейської охорони здоров’я, наш Фонд минулого року започаткував освітньо-адвокаційну кампанію, розробка якої йде високими темпами, у співпраці з національними адміністраціями охорони здоров’я та партнерами закордоном. Сподіваємося донести до українських можновладців необхідність запровадження методології розробки дорожніх мап декарбонізації на системному рівні для охорони здоров’я, підтримуючи наше прагнення до того, щоб українська система охорони здоров’я взяла курс на нульові викиди. Водночас, зусилля боротьби зі зміною клімату та накопичення відходів на рівні окремих постачальників медичних послуг мають отримати імпульс завдяки розробці нашого нового Інструментарію з управління відходами медичної галузі.
З основними структурними елементами нового для Фонду напрямку «Стала система охорони здоров’я» можна ознайомитися на сайті фонду. Вони включають підпроєкти: 1) Економіка замкнутого циклу у охороні здоров’я; 2) Кліматично оптимізована охорона здоров’я; 3) Безпечна фармацевтична індустрія; 4) Стала система харчування.
Ми вважаємо, що на початок 2022 року в Україні приділяється невиправдано мало (насправді, нуль) уваги цим питанням, які є надважливими, і ми маємо це виправити.
Також ми продовжимо займатися донесенням до широкого кола зацікавлених осіб практик покращення життя, зокрема практик майндфулнес. Навесні ми плануємо запустити довготривалий проєкт з навчання людей, зайнятих у допоміжних професіях, практикам медитацій і методам розвитку усвідомленості і уважності у професійному та повсякденному житті.
Майндфулнес-практики використовуються для емоційної саморегуляції, розслаблення, зняття стресу, розвитку концентрації та налагодженню відносин з колегами. Практики усвідомленості сприяють зменшенню випадків «вигорання» на роботі та зростанню рівня задоволеності життям і робочим процесом.
Нам слід переосмислити те, як ми підходимо до благополуччя, справедливості та травм, щоб ми могли забезпечити новий рівень турботи про наших людей — усередині та за межами наших організацій.